Gå til hovedindhold

15. februar, 2016

Merværdi til medlemmerne af Danske Fysioterapeuter

En gennemgribende omlægning af Danske Fysioterapeuters website øger værdien for foreningens 14.000 medlemmer.

Danske Fysioterapeuter er gået live med deres nye website; et website, der øger værdien og sætter medlemmerne i fokus.  Websitet tilbyder blandt andet segmenteret indhold til foreningens medlemmer.

Brugerne får ved log-in præsenterede forskellige tilbud, artikler og nyheder, baseret på deres status som studerende, offentligt ansat eller klinikejer. Den nye løsning giver på den måde medlemmerne incitament til at logge ind på websitet samtidig med, at det øger sites relevans for den enkelte brugere.  

Det nye set-up er kodet i .NET. FFW stod, i samarbejde med Bitkompagniet, for den tekniske implementering og migrering af data, hvor vores udviklere flyttede over 18 tusinde brugere og 10 tusinde artikler. 

Danske Fysioterapeuters 14.000 medlemmer har i dag adgang til et overskueligt website, som, med ét enkelt log-in, servicerer brugerne med relevant viden.    

Websitet er udviklet i samarbejde med Sorthvid og Bitkompagniet.